Valentino dieną ignoruoja snobai ir nuobodylos

vasario 13, 2016

Aš pažįstu per daug žmonių, kuriems Šv. Valentino diena atrodo nieko verta – neva ji skirta tik durniams ir vaikigaliams. Tie žmonės, vieni iš jų apsimeta, kad Valentino dienos visai neprisimena ir nepastebi, o kiti prisimena šią dieną tik norėdami apie ją pasakyti ką nors sarkastiško.

Aš negaliu pykti ant šių nelaimingųjų. Kadaise jie labai daug laiko praleido bandydami suprasti Guy Debordo filmus, todėl dabar yra pernelyg išsilavinę ir turi pernelyg gerą skonį, kad galėtų džiaugtis paprastais gražiais dalykais. Neklausykime jų. Mūsų akys dar žiba nuoširdumu, o kasdienybė iš mūsų dar neišpūtė paskutinių vaikystės draiskalų. Todėl geriau papasakosiu, kaip Valentino diena atsirado, ir kodėl turėtume ją švęsti.

Dar daug metų iki Kristaus gimimo senovės Romos pagonys vasario 14 dieną švęsdavo Luperkalijas – persirengdavo dievu Luperku, baidydavo piktas dvasias ir įgydavo sveikatos bei vaisingumo. Buvo tikima, kad šventės minėjimas padės moterims pastoti, o jau pastojusioms lengviau pagimdyti. Taip pat Luperkalijų metu vykdavo loterija – merginos užrašydavo savo vardus ant lapelių ir mesdavo į ąsotį, o jaunuoliai traukdavo po vieną lapelį. Taip jie tapdavo pora iki šventės pabaigos.

Tada gimė krikščionybė. Popiežius Gelasijus I apie 496 m. po Kr. Luperkalijas uždraudė ir jų vietoje nurodė švęsti Šv. Valentino dieną. Bet kas buvo tas Valentinas? Staigmena! Jų buvo du! Iš tikrųjų, tai žinome tiek mažai, kad nėra aišku, ar vasario 14-ąją švenčiame vieno šventojo, ar dviejų skirtingų šventųjų dieną.

Senovinio Italijos Ternio miesto oficialiuose dokumentuose nurodoma, kad vyskupas Valentinas gimė ir gyveno šiame mieste, tačiau 273 m. vasario 14 d. buvo įkalintas ir nukankintas Romoje. Bažnyčios martirologe (kankinių sąraše) užsimenama apie Šv. Valentiną, kuris mirė iš Romos vedančiame kelyje Via Flaminia. Skirtinguose šaltiniuose rašoma, kad Šv. Valentinas buvo nukankintas, nes slapta sutuokdavo įsimylėjelių poras, nors imperatorius Klaudijus II buvo uždraudęs jaunuoliams tuoktis, kad jie taptų kuo geresniais kariais.

Pirmas ryškesnis Šv. Valentino dienos, kaip meilės šventės, paminėjimas yra 1381-1382 metais išleistoje Geoffrey Chaucerio knygoje „Paukščių parlamentas“, kur jis rašė:

For this was on St. Valentine’s Day
When every fowl cometh there to choose his mate
.

Williamas Shakespeare‘as 1600-1601 metais „Hamlete“ rašė:

Tomorrow is Saint Valentine’s day,
All in the morning betime,
And I a maid at your window,
To be your Valentine
.

Šv. Valentino diena visiems laikams išpopuliarėjo XVIII-XIX amžiuje – žmonės masiškai siuntinėjo meilės raštelius paštu, atvirukus ėmė pardavinėti spaustuvės. Iš viso 1835 metais Britanijoje paštu buvo išsiųsta 60000 Valentino dienos atvirukų, nors anais laikais pašto paslaugos buvo gerokai brangesnės nei šiandien.

Tada aš pradedu galvoti. Kai jau kelis šimtmečius žmonija švenčia savo meilę Šv. Valentino dieną, randa tokią nekaltą progą linksmintis, mylėti ir būti laimingais, tai būtinai turi atsirasti apatiškų išglebėlių, kurie įsispiria arogantiškoje pozoje ir ima po nosimi burbėti: „<blablabla> nes ta komercializacija, tai <blablabla> toks kičas, žinai <blablabla> nebent korporacijoms <blablabla> “. Atsipalaiduokite, pupuliai, ir išsiųskite atviruką.

Jūsų pinigai niekur nedings, jie įsilies į mūsų ekonomiką. Jei įsigysite Šv. Valentino dienos atviruką iš smulkaus knygynėlio, megztą širdį iš mugėje prekiaujančios mergaitės ir puokštę rožių iš nedidelio gėlių kiosko, tai dar ir padėsite kažkam siekti svajonės arba tiesiog sudurti galą su galu. Tokioje komercijoje tikrai nėra jokio godumo ir jokios niekšybės.

O jei mylėsite karštai kiekvieną metų dieną, bet vasario 14-ąją apsikeisite mažomis dovanėlėmis ir drauge išeisite į miestą pasilinksminti? O jei būsite vienišas, bet vasario 14-ąją išsiųsite keletą mielų ar juokingų atvirukų? Kas nutiks tada?

Tikrai žinau, kad vienas dalykas pasikeis – pasaulyje tądien bus daugiau šypsenų. Man tai atrodo šimtą kartų svarbiau už kvailą užsispyrimą daryti kitaip nei visi.

 

Nepraleisk kitų įdomybių, sek mane Facebook’e:

 

Dalintis galima čia:

1 Comment

  • Reply Rivanda liepos 12, 2018 at 9:32 am

    Aciu uz straipsni!

  • Leave a Reply